top of page
בית האח הגדול

מהן גינות חכמות?

כאשר כל פרט וכל צמח בגינה "נחשבו" לעומק

כאשר מכירים תצורות צומח שונות ומאפייניהן ומיישמים זאת בתכנון הערוגות

הגינה היא דבר חי, ומשתנה תדיר, כאשר שותלים בתכנון להווה, לעתיד הקרוב ולעתיד הרחוק

 

כדי שהגינה תהפוך ליותר ויותר בלתי-תלויה בגנן, יש צורך לבחור את תצורת הצומח ומיני הצמחים המתאימים ביותר לתנאי הסביבה. כמו-כן יש ליצור בה את התנאים המיטביים לחיי הצמחים והקרקע.

 

הגינה תשאף להתפתח לכדי יער פתוח ("יער פארק") של עצים קטנים אשר צמרותיהם אינן נוגעות, ויוצרות מרקם של כתמי אור וצל מתבדרים על פני הקרקע. כך נוצר מצב שהצמחים הנמוכים לעולם אינם חשופים לקרינה הישירה של השמש בכל שעות האור

 

יצירת התנאים המיטביים לחיי הצמחים והקרקע הינה תהליך מתמשך של השבחת מבנה הקרקע באמצעות חומר אורגני וחומרי הזנה

 

תכנון "בקטנה" - תכנית שתילה:

זהו בעצם מיני-תכנון המתאים במקרים של: ערוגה או שתיים אשר דורשות תכנון בצמחייה, גינות קטנות ובינוניות כאשר התשתיות קיימות כבר ונותר רק "להלביש" את הכלה (soft landscaping), דירות שכורות כאשר יש רצון ליצור "יש מאין" - חלוקת שטח נבונה​

 

בית האח הגדול 2

שעת ייעוץ

אזור בגינה ששום דבר ששתלת לא הצליח בו? סיגלון או אבוקדו שמעולם לא נגזמו? רוצה לדעת איך לטפל בלימון, לעצב גפן על סוכה או לגזום את הוורדים לקבלת אפקט פריחה מקסימלי?

שמי יוני ואני הורטיקולטוריסטית - שזה בעצם גננית מדופלמת, מומחית בגידול צמחי נוי ותועלת, שתלנית, או פשוט מאד:  א ש ת   צ מ ח י ם.

אשמח לחלוק אתכם ידע ופרקטיקות גנניות בגינתכם במסגרת שעת ייעוץ. 

השירות נולד לבקשת לקוחות ומכריהם, חלקם נכוו מעצות אחיתופל למיניהן. איך זה הולך? אני נפגשת אתכם בגינה לשעה וחצי מרוכזות של פתרונות מקצועיים ויצירתיים לכל רצון או בעיה שיש לכם מגינתכם. ​

איך קוראים לצמח הזה ומה בית הגידול הטבעי שלו? מהן הדרכים לרבות אותו? מה הוא המזיק הזה ואיך מדבירים? ייחורים הברכות והרכבות, התאמת צמחיה לתנאי הקרקע והאקלים ועוד. כמובן מה שאינני יודעת הכי מעניין אותי ואני נהנית לחקור ולגלות!

יונית בוויסלי
וויסלי

גינת מטבח

26/7/2017

פוטאג'ר בצרפתית (Potager) - הינה גינה בתוך גינה, אזור אשר משמש לגידול צמחי מאכל ותועלת, המעוצבת מערוגות גאומטריות בתוך דוגמה סימטרית.

נהוג לשייך את סגנון הגינון המאורגן של גינת-המטבח לגני הרנסנס הצרפתי וסגנון הגן הצרפתי של תקופת הבארוק ( Garden à la française), וזאת בשל השימוש בערוגות גיאומטריות וסימטריות (Parterre).

 

מקורה של גינת המטבח בערוגת הירקות הפשוטה בחצרו של כל בית איכרים, אשר עיקר חשיבותה היה אספקת מזון לבני-הבית. אך היו אלה גני הירק במנזרים, אשר האכילו פיות רבים של קומונת הנזירים שחיו באותו המנזר, שטיפחו את גינותיהם באופן המאורגן הזה. הנזירים תפסו את הגאומטריה כמקודשת ואת עבודת הגן כעבודת האל. גינות-מטבח מוצלחות במיוחד נמצאות בחצרות מנזרים רבים עד היום.

 

בגינת-מטבח מגדלים תבלינים, ירקות, צמחים עונתיים צבעוניים המושכים חרקים מועילים, צמחים מקבעי-חנקן כגון קטניות, צמחים לרפואה וכמובן גם פרחים ריחניים ופרחים לקטיף, לאגרטל.

קיימות ווריאציות רבות על גינת-המטבח הקלסית, אחת הבולטות היא גינת עשבי תבלין (Herb Garden) הנהוגה עד ימינו בגנים בוטניים וגני אחוזות הפתוחות לקהל.

 

נהוג להציב בנקודת המרכז של גינת המטבח אלמנט מעוצב בממדים שאינם גדולים יתר על המידה. זה יכול להיות עציץ, עץ קטן כגון ער אציל (דפנה) גזום, תפוז או לימון סיני, אמבטיית ציפורים, פסל, או עמוד גבוה למטפסים כגון אפונה ריחנית, שעועית לוביה, מלפפונים, ורדים…

 

הערוגות התחומות יכולות להיות בגובה הקרקע או מוגבהות ליתר נוחיות בעבודה; בין הערוגות נוצרים שבילים המשלימים את המראה הגאומטרי.

 

במדינות ממוזגות מהן מגיע סגנון-גינון זה, הגינה מוקפת בקירות גבוהים המספקים הגנה ממזג האוויר הקר, ומאפשרים את הארכתה של עונת הגידול. על הקירות נסמכים עצי פרי מעוצבים בצורות שטוחות כגון קורדון (Cordon), אספלייה (Espalier) או מניפה.

 

בכדי להשיג את המרב מגינת-המטבח כדאי לבנות אותה במקום שטוף-שמש ברובו, להכין את הקרקע לעומק של 50 ס"מ בתיחוח והצנעת קומפוסט, ולדאוג למערכת השקיה מסודרת. במקורו זהו סגנון-גינון אינטנסיבי במשאבים, אך באמצעות שליטה בגודל הערוגות ובחירת צמחים מושכלת הוא איננו חייב להיות כזה.

 

בגינת-המטבח מיושמים המדע והאמנות שבגינון. שתילת צמחים ליד צמחים המועילים לגדילתם, תחלופת יבולים לאדמה בריאה והבנת השפעות האקלים והעונה על כל צמח, הנן דוגמאות לעקרונות חשובים אלה.

 

The Chateau de Villandry edible gardens are considered more beautiful and the standard-bearer for the classic, Renaissance-style potager.  Photo source: http://www.chateauvillandry.fr/

 

גינות מטבח מומלצות באנגליה:

http://www.doddingtonhall.com/kitchen-garden.php

http://www.arundelcastle.org/the-gardens/organic-kitchen-garden.html

http://www.clovelly.co.uk/village/clovelly-court-gardens

http://www.nationaltrust.org.uk/features/the-kitchen-garden-knightshayes-court-devon

http://www.nationaltrust.org.uk/features/the-kitchen-garden-tatton-park-cheshire

http://www.barnsleyhouse.com/the-gardens/

http://www.nationaltrust.org.uk/lindisfarne-castle/features/the-gertrude-jekyll-garden-at-lindisfarne-castle

bottom of page